Diskiniai skutikai

Rodoma nuo 1 iki 15 iš 15 (1 puslapių)

Diskiniai skutikai - padargai, lengvinantys žemės ūkio darbus

Pagrindinis bearimės technologijos įrankis – diskinis skutikas

Laikai, kuomet žemės ūkyje buvo naudojama tik ariminė žemės dirbimo technologija – jau praeityje. Modernūs ūkiai renkasi efektyvesnius žemės dirbimo būdus, pereinama prie neariminės žemdirbystės technologijų, kurios ne tik daro mažesnę žalą gamtai ir dirvožemiui, bet ir yra finansiškai naudingesnės ūkiams.

Pagrindinė žemės ūkio technika minimalaus žemės dirbimo darbams atlikti – prie traktoriaus prikabinami diskiniai skutikai, kitaip dar lėkštiniai skutikai. Diskinių skutikų pagalba sėkmingai nuskutamas dirvos paviršius, efektyviai susmulkinami ir su dirvožemiu sumaišomi augalų, piktžolių likučiai, paspartinamas augalų liekanų suirimas, paruošiamas idealus guolis sėklai.

Įmonės Agrobond diskinių skutikų asortimente galima rasti net trijų skirtingų gamintojų – Agroland, Ozdoken ir Agrona – žemės įdirbimo techniką. Tai - įvairaus darbinio pločio, dviejų eilių diskiniai skutikai, kuriuos galima rinktis pakabinamus ar prikabinamus prie traktoriaus, montuojamus priekyje ar gale, vientisos konstrukcijos ar sulankstomus. Itin platus visų trijų gamintojų siūlomos papildomos skutikų įrangos pasirinkimas: skirtingų tipų volai, kelių dydžių ir storių skutiko diskai, atraminiai ratukai, aketėlės, transportavimo ir apšvietimo sistemos, atmušimo lentos, priežiūros nereikalaujančios guoliavietės ir kt.

Žinoma, net to paties gamintojo skirtingi diskiniai skutikai pasižymi skirtingomis savybėmis. Todėl nusprendus įsigyti skutiklį, rekomenduotina pasikonsultuoti su specialistais, įsivertinti ūkio turimus resursus, pasverti kiekvieno diskinio skutiko privalumus ir trūkumus.

Kokie diskinių skutikų privalumai?

Dirvožemio struktūros gerinimas. Taikant minimalų žemės dirbimą diskiniais skutikais, augalinės liekanos maišomos tik viršutiniame armens sluoksnyje, todėl dirvožemio paviršiuje susikaupia daugiau organinių medžiagų, gerėja dirvožemio paviršiaus struktūra, augalai geriau įsisavina maistines medžiagas. Todėl užtikrinamas stabilesnis augalų derlingumas.

Efektyvumas ir našumas. Diskiniai skutikai pasižymi aukštu darbo našumu. Su jais galima dirbti dideliu greičiu, todėl nereikalaudami daug traktoriaus galios, jie greitai ir efektyviai įdirba didelius žemės plotus. Tokia žemės ūkio technika ženkliai sumažina darbo laiko ir kuro sąnaudas, padidina ūkių rentabilumą. Be to, pūdymuose lėkštiniai skutikai dar gi atstoja herbicidus - efektyviai nukerta piktžolių šaknis ir jas sunaikina.

Universalumas. Agroland, Ozdoken ir Agrona diskiniai skutikai gali būti naudojami įvairiems darbams atlikti: ražienų skutimui, pūdymų priežiūrai, dirvos paruošimui ar net pačiai sėjai. Ant skutiko sumontavus smulkių sėklų sėjamąją, tuo pačiu važiavimu ne tik supurenama dirva, bet ir atliekami žolynų, rapsų ar kitų smulkių sėklų sėjos darbai. Reguliuojant skutiko darbinį gylį, atstumą tarp diskų, pasirenkant sunkesnes ar lengvesnes lėkštes, prikabinant skirtingus volus, skutiklį galima pritaikyti įvairioms žemės ūkio sąlygoms ir užduotims, skirtingiems dirvožemiams (nuo lengvų smėlingų dirvų iki sunkesnių molingų dirvų).

Kokie pagrindiniai diskinių skutikų skirtumai?

Pagal konstrukciją, svorį, atliekamo darbo pobūdį galima išskirti tris diskinių skutikų grupes:

  1. Lengvieji skutikai. Tai lengvos konstrukcijos, nuo 2,5 m iki 4 m darbinio pločio lėkštės su 51 arba 56 cm diskais, naudojamos sekliam pūdymų įdirbimui prieš sėją arba ražienų skutimui po derliaus nuėmimo tikslu kuo greičiau sudaiginti piktžoles, javų pabiras. Su šiais skutikai dirbama nedideliu, iki 12 cm darbiniu gyliu. Tokiems nesudėtingiems darbams nebūtina didelė traktoriaus galia. Pavyzdžiui, Agroland Titanum Light serijos skutikams reikalinga 80-125 AG, Ozdoken TDG serijai – 70-160 AG, o Agrona Power Light serijai - 60-150 AG. Šioje grupėje dažniausias pirkėjų pasirinkimas - diskinis skutikas 3 m.

  2. Vidutinio sunkumo skutikai. Šie skutikai yra šiek tiek sunkesni, turi platesnį tarpueilį, todėl reikalauja šiek tiek didesnės traktoriaus galios. Darbinis plotis siekia nuo 2,5 m iki 6 m. Priklausomai nuo pasirinkto darbinio pločio ir komplektacijos traktoriaus galios poreikis šioje kategorijoje prasideda nuo 85 AG. Su šiais skutikais dirvožemis skutamas ir purenamas kiek giliau, iki 15 cm darbiniu gyliu. Šiai grupei priklauso Agroland Titanum Standart ir Ozdoken Evodisc serijos, kurias tinka naudoti visuose dirvožemiuose. Tačiau tam pačiam efektui pasiekti sunkesnėse dirvose teks daryti pakartotinus važiavimus. Todėl laiko ir kuro sąnaudų atžvilgiu sunkesnėms dirvoms tikslinga rinktis sunkiuosius skutikus.

  3. Sunkieji skutikai. Šie skutikai turi tvirtesnę konstrukciją, gali būti komplektuojami su standartiniais 56 cm ar didesnio skersmens diskais. Darbinis plotis siekia iki 8 m. Jie skirti sunkesniems dirvožemiams ir gilesniam iki 18 cm gylio dirvos įdirbimui. Todėl produktyviam darbui jau reikalinga ženkliai didesnės, nuo 110 AG traktoriaus galia. Šiai grupei priskiriami Agroland Titanum Heavy ir Aeral, Ozdoken Evodisc-TK serijų diskiniai skutikai.

Jau pirmu važiavimu sunkieji skutikai giliai supurena dirvą, efektyviai supjausto bei į dirvą įterpia aukštą, tankią augmeniją (pvz., tarpiniai pasėliai, kukurūzų ražiena, pievų velėna). Prie šių skutikų prikabinus atitinkamos rūšies volus, segmentinę lyginimo lentą, vienu metu bus atlikti ne tik grumstų sutrupinimo, bet ir dirvos išlyginimo darbai. Sunkieji diskiniai skutikai itin pasiteisina sunkiose, molingose žemėse ar rudenį, kada po grūdinių kultūrų nuėmimo yra didesnė šiaudų masė.

Kaip išsirinkti tinkamą diskinį skutiką?

Agroland, Ozdoken ir Agrona diskiniai skutikliai vienas nuo kito skiriasi ne tik savo konstrukcija ir komplektacija, bet ir pritaikymu. Teisingai parinktas padargas geriau atliks užduotį, tarnaus ilgiau ir nepadidins degalų sąnaudų. Todėl prieš pirkdami diskinį skutiką turite įvertinti bent šiuos aspektus:

Ūkio dydis. Renkantis žemės įdirbimo techniką pirmiausiai reikia tiksliai žinoti, kokius žemės plotus teks įdirbti. Pasirinkę netinkamo darbinio pločio žemės įdirbimo techniką, važinėsite su padargu po lauką veltui - kuo siauresnis darbinis plotis, tuo daugiau kartų teks sukiotis lauke pirmyn ir atgal. Vadinasi, darbui atlikti užtruksite gerokai daugiau laiko, o galingesnis traktorius sudegins daugiau kuro. Tačiau jei laukai nedideli, netaisyklingos formos ar turi kliūčių (stulpai ir kt.), lengviau manevruosite ir našiau dirbsite siauresniu skutiku.

Darbų pobūdis. Tiksliai nuspręskite, kokiems darbams (skutimui, dirvos įdirbimui ir kt.) bus naudojamas diskinis skutikas. Nuo to priklauso ne tik būsimo skutiko techniniai parametrai: darbinis plotis, disko skersmuo ar storis, tvirtinimas prie rėmo, papildoma įranga, bet ir tai, prie kurio ūkio traktoriaus – mažesnio ar galingesnio – bus kabinamas padargas.

Dirvožemis. Nuo dirvos sunkumo priklauso, kokio svorio padargą, kokio tipo volą turėtumėte rinktis. Jei žemė lengva, priesmėlis ar juodžemis, tiks lengvesni diskiniai skutikai su lysteliniu ar vamzdiniu volu. Tuo tarpu, jei žemė kieta ir molinga, reikės sunkesnės, tvirtesnio rėmo žemės dirbimo mašinos su V tipo, U tipo ar guminiu volu. Jei reikia dirbti itin sunkiomis sąlygomis, sunkesnėse dirvose vertėtų rinkti skutiką, turintį spyruoklines apsaugas. Ši konstrukcija geriau veikia gylyje, patikimiau amortizuoja kliūtis, todėl traktoriaus traukos sąnaudos bus minimalios.

Traktoriaus galia. Bene svarbiausias kriterijus renkantis diskinį skutiką yra tai, kokio galingumo traktorių turite. Didesnis skutiko darbinis plotis, gylis ar svoris, didesnio skersmens diskai, skvarbesnis volas negarantuos efektyvaus padargo darbo, jei traktorius neturės pakankamos galios diskiniam skutikui aptarnauti.

Darbinis plotis ir gylis. Renkantis lėkštinį skutiką, svarbu atsižvelgti į jo darbinį plotį ir gylį. Darbinis plotis lemia, kiek dirvos skutikas gali apdoroti per vieną pravažiavimą, o darbinis gylis – kaip giliai skutiklis gali įdirbti dirvą. Jei jūsų ūkis yra didelis ir turite galingą traktorių, verta rinktis platesnį skutiką, kad galėtumėte greičiau apdoroti didelius plotus. Jei ūkis yra nedidelis, optimalus pločio pasirinkimas - pakabinamas diskinis skutikas 3 m.

Kokybė ir ilgaamžiškumas. Diskinių skutikų kokybė tiesiogiai veikia jų ilgaamžiškumą ir efektyvumą. Rekomenduojama rinktis Agroland, Ozdoken ar Agrona gamintojų produktus, kurie naudoja aukštos kokybės medžiagas ir pažangias gamybos technologijas. Tai užtikrina, kad skutikai lėkštės tarnaus ilgai ir nereikalaus dažnos priežiūros ar remonto. Žinoma, esminė sąlyga norint užtikrinti diskinio skutiko ilgaamžiškumą ir efektyvumą yra tinkama padargo priežiūra. Diskai turi būti reguliariai tikrinami ir, jei reikia, keičiami. Taip pat svarbu stebėti skutiko rėmą, tikrinti hidraulinės sistemos elementus, prikabinimo mechanizmą, kad jie būtų tvarkingi ir be defektų. Periodinė techninė priežiūra ir valymas padės išvengti gedimų ir užtikrins sklandų darbą visą sezoną.

Kaina ir eksploatacinės sąnaudos. Diskinių skutikų kaina priklauso nuo jų dydžio, diskų skaičiaus, gamintojo, papildomų pasirinktų funkcijų. Kartu reikėtų įvertinti galimas ilgalaikes eksploatacines sąnaudas, tokias kaip atsarginių dalių kaina ir priežiūros išlaidos. Aukštesnės kokybės, platesnės komplektacijos nauji diskiniai skutikai dažnai yra brangesni, tačiau jų ilgaamžiškumas ir mažesnės eksploatacinės sąnaudos ilgainiui atsiperka.

Kaip įsigyti diskinį skutiką?

Diskinio skutiko pasirinkimas nėra lengva užduotis. Todėl drąsiai konsultuokitės su įmonės Agrobond specialistais, atvykite į įmonės būstinę Raseiniuose gyvai apžiūrėti patikusį padargą. Pasirinktas tinkamas diskinis skutikas užtikrins efektyvų dirvos apdorojimą ir paruošimą sėjai, padidins Jūsų ūkio konkurencingumą.